Arazi Genel Yapısı

Bölgemizde genellikle Akdeniz iklimi hüküm sürmekte, yazları sıcak ve kurak kışları ılıman ve yağışlıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 14.2 C dir. Ormanlarını çam, meşe ve kayın ağaçları oluşturmaktadır.

Bölgenin önemli dağları Ömeraltı ve Çiviliçam Mahalleleri arasında şerit şeklinde uzanan Burhan Dağları olup en yüksek tepesi (1256) rakımlı Manastır (Kule) Tepesidir. Orhaneli ve Emek çayının birleşmesi ile oluşan Mustafakemalpaşa Çayı (40) Km.' lik mesafe ile Ulubat Gölüne dökülmektedir.

Mustafakemalpaşa İlçe merkezi ile Ulubat Gölü arasındaki Mustafakemalpaşa Çayının suladığı (18.000) hektarlık Mustafakemalpaşa Ovasında (13) mahalle bulunmaktadır.

İlçenin kuzeyinde sığ ve bulanık bir tatlı su gölü olan Uluabat Gölü bulunmaktadır. Göl alanının bugüne kadar ölçülmüş en yüksek değeri (24.000) hektardır.

Uluabat Gölü 15 Nisan 1998'de RAMSAR (su kuşları yaşama alanı ve uluslararası öneme sahip sulak alanların korunması) kapsamına alınmıştır.

İklimi

Akdeniz iklimi özelliklerini taşır. Yazlar uzun, kışlar ise kısa sürelidir. Ilıman ve nemli iklim karakterini gösterir. Nem ortalaması % 71.6 'dır. Yıllık sıcaklık ortalaması 14.2 derecedir.

Yıllık ortalama yağış miktarı ise 680 mm(kg)'dır.

Bitki Örtüsü

Yüzölçümü 1.621 Km2 olan İlçemizin 79.635 Ha. ormanlıktır. Ormanların çoğu yapraklarını döken ağaçlardır. Orman sınırından sonra ağaç yükseklikleri yavaş yavaş alçalarak fundalıklar teşekkül eder. Buraları mera olarak kullanılır. Geri kalan arazi tarıma elverişlidir. Her türlü tarım yapılmaktadır.

Akarsuları

En önemli akarsuyu Mustafakemalpaşa Çayıdır. Eski adı Kirmasti olup daha eski tarihlerde adı KYUNDAKOS diye geçer.195 Km. uzunluğundadır.

İlçe kurulduğundan bu yana çay büyük taşmalara sahne olmuştur. Eskilerin Kocasu diye adlandırdıkları taşma olayı 20. YY. başında meydana gelmiş, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur.